Jak zwiększyć bezpieczeństwo pracowników w firmie?

Popularne zabezpieczenia stosowane w przedsiębiorstwach

Wypadek w pracy to zdarzenie, którego zarówno pracodawca, jak i pracownik woleliby uniknąć. W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia takiego zdarzenia w wielu firmach stosuje się zabezpieczenia poprawiające bezpieczeństwo zatrudnionych pracowników. Do najczęściej stosowanych zabezpieczeń zaliczyć należy maty lub taśmy poprawiające przyczepność podłoża. Przykładowo taśmą antypoślizgową czarną zwykle wykłada się schody wykonane ze szkliwionych płytek ceramicznych.

Prostym sposobem na poprawę bezpieczeństwa pracowników jest również montaż barierek oraz poręczny w miejscach, w których występuje zwiększone ryzyko upadku. Wśród innych stosowanych zabezpieczeń wyróżnić można także bramki bezpieczeństwa oraz specjalne płytki z wypustkami przeznaczone dla osób niewidomych lub niedowidzących.

Przedmioty podnoszące poziom ochrony osobistej załogi

Żeby zwiększyć poziom bezpieczeństwa pracowników w firmie, warto również sięgnąć po środki ochrony osobistej. Zalicza się do nich przedmioty, których zadaniem jest ochronić pracownika przed jednym lub wieloma zagrożeniami. Przykładem tego rodzaju przedmiotów są fartuchy lub kombinezony ochronne, buty, rękawice, kaski, przyłbice, czy też słuchawki. Rodzaj stosowanych zabezpieczeń należy dostosować do występujących zagrożeń. Każdy pracownik powinien być także wyposażony w odpowiednie narzędzia powalające wyjść z sytuacji awaryjnych.

W przypadku osób zajmujących się montażem urządzeń lub tworzeniem instalacji elektrycznych takim narzędziem może być taśma techniczna zbrojona, charakteryzująca się dużą wytrzymałością oraz dobrą kleistością. Tego rodzaju przedmioty są szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy nie można pracownika odizolować od zagrożeń występujących na jego stanowisku pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jedenaście + 9 =