Zalety stosowania pelletu w ramach ogrzewania budynku mieszkalnego

Rosnąca świadomość Polaków sprawia, że coraz częściej poszukują ekologicznych sposobów ogrzewania domu. Wielu ludziom jednak nadal wydaje się, że stosowanie nowoczesnych, odnawialnych źródeł energii jest nieekonomiczne. Aby obalić ten mit, wystarczy zapoznać się z technologią pelletu drzewnego.

Czym jest pellet?

Jest to materiał opałowy wykonywane z resztek drzewnych: trocin, zrębek, wiórów, które następnie są prasowane pod wysokim ciśnieniem. Jest to produkt ekologiczny, ponieważ pozyskuje się go z resztek. Do jego wytworzenia nie wycina się zatem lasów.

Do jego zalet należy wymienić:

– wysoką kaloryczność,

– niską zawartość popiołu (zwykle z tony spalonego opału otrzymuje się go tylko 3 kg)

– niską wilgotność,

– łatwość przechowywania bez obawy o samozapłon,

– niską zawartość dwutlenku węgla powstającego w czasie spalania.

Co sprawia, że warto go stosować do ogrzewania domu?

1. Cena

Oczywiście cena tego produktu jest różna w zależności od wytwórcy oraz jego parametrów, szczególnie kaloryczności. Mimo wszystko jest to jednak tanie rozwiązanie. Producenci stosują czasami opcję zakupu, tak zwaną pellet hurt. Dzięki temu można liczyć na lepsze warunki. Nie trzeba obawiać się, że podczas przechowywania towaru przez okres dłuższy niż sezon, jego właściwości opałowe pogorszą się, ponieważ jest on przechowywany w workach i dobrze wysuszony.

2. Komfort korzystania

Ogromną zaletą tej metody ogrzewania jest wygoda. Kotłownia pozostaje zawsze czysta, dodatkowo obsługa pieca wymaga niewielkiego wysiłku. Zwykle pellet dosypuje się do paleniska co kilka dni.

3. Ekologia

Dla wielu jeden z ważniejszych powodów. Podczas spalania wydziela się niewielka ilość dwutlenku węgla. Dodatkowo opał jest produktem ubocznym. Co oznacza, że nie eksploatuje się środowiska naturalnego w celu jego pozyskania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × pięć =