Z jakich narzędzi korzysta okulista?

Okulista to lekarz specjalista, który zajmuje się przede wszystkim badaniem i leczeniem różnych wad oczu, czyli narządu wzroku. Wizyta w jego gabinecie jest dla wielu osób szansą na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Fachowiec ten przypisuje bowiem odpowiednie leki, soczewki i szkła korekcyjne, a także wykonuje skomplikowane operacje. W swojej codziennej pracy korzysta on z profesjonalnych narzędzi, zwanych ogólnie sprzętem okulistycznym. Zostaną one wymienione w dalszej części artykułu. 

Zaawansowane technologicznie sprzęty to norma

Lekarz okulista w celu precyzyjnego, a przede wszystkim skutecznego badania oraz leczenia wad wzroku stosuje szereg specjalistycznych narzędzi. Jednym z najważniejszych jest tzw. tonometr, służący do dokładnego pomiaru ciśnienia w gałkach ocznych. Występuje on zarówno w formie sprzętu bezkontaktowego, jak i ręcznego. Kolejnym niezwykle istotnym instrumentem jest emitująca silne światło lampa szczelinowa, wykorzystywana nie tylko w trakcie skomplikowanych operacji, ale też zwykłego badania.

Oprócz tego w gabinecie okulisty znajduje się mikroskop, który umożliwia wykonywanie wszelkich koniecznych badań – np. spojówek, rogówki czy twardówki oka. Dzięki temu zwiększa się prawdopodobieństwo wczesnego wykrycia tak groźnych chorób, jak choćby zaćma. Inne narzędzia to m.in.:

– centroskop – stosowany do dokładnego pomiaru soczewek

– synoptofor – używany do diagnozowania i leczenia zeza (bada m.in. rozstawienie gałek ocznych)

foropter manualny – wykorzystywany w badaniu krótkowzroczności oraz astygmatyzmu

– kaseta szkieł próbnych

– oftalmoskop – do badania siatkówki i rogówki

– keratometr – do mierzenia tzw. krzywizny przedniej powierzchni rogówki 

– skrobaki, łyżeczki, haki oczne, igły oraz wiele innych 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

trzynaście + trzynaście =