W jakim celu hartowane jest szkło?

Szkło jest materiałem bardzo kruchym. Wystarczy upuścić szklankę lub kieliszek na podłogę, by przedmioty te roztrzaskały się na kawałki. Czasami jednak potrzebne jest nadanie szkłu dużo większej wytrzymałości, na przykład jeśli stanowi ono fragment nośny jakiejś konstrukcji, lub musi być bezpieczne dla ludzi. W tym celu wykorzystuje się procedurę zwaną hartowaniem.

Elementy strukturalne

Duża wytrzymałość szkła potrzebna jest przede wszystkim tam, gdzie stanowi ono element przenoszący duże obciążenia i stanowiący o sztywności konstrukcji. Jest tak choćby w nowoczesnych budynkach, które posiadają bardzo duże przeszklone powierzchnie. Nie można zapomnieć o oknach dachowych, które z kolei muszą być odporne na uderzenia kulek gradowych w czasie gwałtownych burz. Aby uzyskać odpowiednią wytrzymałość, konieczna jest odpowiednia obróbka szkła Hartowanie wykonuje się już na etapie produkcji danego elementu, poprzez poddawanie go odpowiednio szybkim zmianom temperatur.

Bezpieczeństwo osób

Kolejny powód, dla którego szkłu nadaje się wysoką wytrzymałość, to konieczność zapewnienia bezpieczeństwa ludziom. W samochodach osobowych stosuje się szyby hartowane, które są odporne na uszkodzenia. W czasie jazdy mogą bowiem zostać uderzone kamieniami, poderwanymi spod kół innych pojazdów. Gdy dochodzi do rozbicia wzmocnionej szyby, rozsypuje się ona na miliony fragmentów, z których żaden nie posiada krawędzi na tyle ostrych, by spowodować rozcięcie skóry. Zahartowane szkło, pomimo swojej dużej wytrzymałości, nie może być jednak przechowywane bez zachowania ostrożności. Dlatego w przemyśle stosuje się do tego celu specjalne stojaki, które możemy zobaczyć na poniższej stronie: http://expoglass.pl/rozsuwane-magazyny-na-pasy-szkla/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

piętnaście − sześć =