Układ wydechowy w aucie – oznaki złego działania

Układ wydechowy jest istotnym elementem każdego samochodu, ponieważ odpowiada za obniżanie emisji szkodliwych substancji i niwelowanie hałasu. Od jego poprawnego funkcjonowania zależy też kondycja silnika, czyli serca pojazdu. Niestety omawiany system nie ma łatwego życia, jest bowiem nieustannie narażony na działanie wielu niekorzystnych czynników, takich jak wilgoć, wysoka temperatura i zanieczyszczenia. Niekiedy zdarzają się więc awarie poszczególnych jego elementów, które wymagają wówczas wymiany. Jeśli chodzi o tego typu części samochodowe Chevrolet, Audi i BMW to marki aut, do których kupimy je stosunkowo tanio.

Objawy awarii są zawsze wyraźnie zauważalne

Wielu kierowców nie przejmuje się zbytnio usterkami występującymi w układzie wydechowym, a to ogromny błąd, gdyż zaniedbanie w tym zakresie może skutkować znacznie większymi uszkodzeniami, które wiążą się z koniecznością drogich napraw. Gdy więc pojawią się pierwsze oznaki awarii, należy niezwłocznie zareagować i udać się do warsztatu w celu zdiagnozowania przyczyny i rozwiązania problemu. Na szczęście za odpowiednie części do Seata (np. na https://getparts.pl/marki/seat), Volkswagena i innych aut ze średniej półki nie zapłacimy zbyt wiele. Oto najczęstsze objawy niesprawności omawianego układu:

– nieprzyjemny, świszczący dźwięk – przyczyną jest najczęściej korozja konkretnych elementów układu (np. katalizatora, tłumika czy orurowania) lub uszkodzony kolektor

zapach spalin wewnątrz pojazdu – zapchana lub zagięta rura (albo tłumik)

– znaczny spadek mocy – odpowiedzialny jest za to przeważnie zapchany katalizator

– zauważalny wzrost spalania (przy jednoczesnym spadku mocy) – powodem jest prawdopodobnie usterka tzw. sondy lambda (montowanej w celu zmniejszenia ilości szkodliwych substancji wydzielanych do atmosfery), ewentualnie zapchany filtr cząsteczek stałych (DPF)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć × pięć =