Silniki elektryczne – naprawa czy wymiana?

Elektryczne silniki zazwyczaj są wyjątkowo trwałe i bardzo trudno doprowadzić do ich uszkodzenia. Niestety żadne urządzenie tego typu nie jest wieczne i może dojść do sytuacji, gdy silnik przestanie działać. Zależnie od typu silnika, jego budowy oraz rodzaju uszkodzenia, bardziej opłacalnym będzie naprawa silnika lub jego wymiana na nowy. Sprawdzamy jakie usterki da się naprawić w łatwy sposób, a kiedy lepszym wyjściem z sytuacji będzie zakup nowego urządzenia elektrycznego.

Awaria szczotek

Silniki szczotkowe posiadają specjalny mechanizm dostarczania napięcia do wnętrza uzwojeń komutatora, właśnie za pośrednictwem grafitowych szczotek. Te z czasem ścierają się i ostatecznie stają na tyle krótkie, że nie są już w stanie sięgnąć do połączeń od strony komutatora. Wtedy silnik należy rozebrać i po prostu wymienić szczotki na nowe. Można zrobić to samodzielnie lub skorzystać z usług firmy, która oferuje gwarancyjne i pogwarancyjne naprawy silników. Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest KMP-POL, gdzie można zlecić powyższą naprawę.

Spalenie uzwojeń

Poważniejszą awarią silnika elektrycznego jest przepalenie się uzwojeń. W takim przypadku wciąż można dokonać naprawy takiego urządzenia, poprzez przewijanie uzwojeń na nowo. Zdarza się jednak, że konstrukcja silnika na to nie pozwala, ze względu na jego charakterystyczną budowę. W takiej sytuacji naprawa jest nieopłacalna, ponieważ będzie ona droższa niż zakup nowego silnika. Stąd lepszym wyjściem z sytuacji będzie wymiana takiego urządzenia na nowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − dwanaście =