Rodzaje zaworów

W przemyśle i innych branżach są powszechnie stosowane różnorodne zawory. Ich celem jest przede wszystkim zamknięcie albo regulacja przepływu określonych płynów przez przewody. Istnieje bardzo wiele rodzajów tego typu rozwiązań, a najczęściej stosowany jest ich podział z uwzględnieniem zastosowania. To właśnie ten parametr wzięto pod uwagę w trakcie przygotowywania zestawienia zaworów, które zostały pokrótce opisane w niniejszym artykule. 

Niewielki mechanizm, od którego tak wiele zależy

Zawory, stanowiące niezwykle istotny element każdej instalacji, można podzielić głównie ze względu na funkcje, jakie spełniają. Jednym z najczęściej stosowanych jest model kulowy (zwany kurkiem), wykorzystywany przede wszystkim w instalacjach wodnych, paliwowych, a także powietrznych i gazowych. Jego najpopularniejszą odmianą są zawory trójdrogowe, odpowiedzialne za sterowanie kierunkiem przepływu tzw. medium roboczego (np. wody lub chemikaliów). Kolejnym powszechnym rodzajem jest zawór zasuwowy, montowany w instalacjach odznaczających się dużą średnicą. Przeważnie nie używa się go do regulacji przepływu, ponieważ jest zamykany.

Ponadto należy wyróżnić model motylkowy (in. klapowy), higieniczny i zwrotny (filtrowy). Ten pierwszy jest wykorzystywany zwłaszcza do cieczy, pyłów, chemikaliów i różnych substancji spożywczych, drugi znajduje szerokie zastosowanie w kilku gałęziach przemysłu – m.in. chemicznej, kosmetycznej i biotechnologicznej, trzeci zaś jest używany w każdej dziedzinie i służy wyłącznie do zapewnienia przepływu w jednym konkretnym kierunku (posiada specjalne zabezpieczenie przed przepływem wstecznym). Nie można też zapomnieć o tzw. elektrozaworach, stosowanych do gazów obojętnych, powietrza, wody (zarówno zimnej, jak i gorącej), benzyny czy wszelkich olejów (np. opałowego i mineralnego). Na https://astra-automatyka.pl/ można znaleźć niemal wszystkie z wyżej wymienionych rodzajów. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

szesnaście − 10 =