Rodzaje gier planszowych

Od jakiegoś czasu gry planszowe przestały być kojarzone z dziecinną zabawą i zaczyna doceniać się ich walory. Minęły bowiem czasy, gdy jedyne gry planszowe, na jakie mogliśmy trafić w polskich sklepach ograniczały się do prostych ze względu na mechanikę oraz rozgrywkę – gier dla najmłodszych. Jakie rodzaje gier planszowych wyróżniamy obecnie?

Pierwszy warto wspomnienia rodzaju to tak zwane eurogry, które określa się również mianem gier w niemieckim stylu. Typowe jest dla nich to, że interakcja między graczami jest mała oraz niebezpośrednia. Z reguły gracze rywalizują o pola i surowce, które mieszczą się na planszy, zamiast stawać do wzajemnej walki. Charakteryzują się także niską losowością. Jedną z najpopularniejszych gier w tym stylu to Puerto Rico.

Drugim rodzajem gier są gry typu Ameritrashe. Najistotniejszą rolę w nich odgrywa temat oraz klimat, nierzadko mamy do czynienia z różnymi bohaterami oraz zdolnościami, które każdy z nich posiada w sposób indywidualny. Element losowości jest w nich większy niż w eurograch, ponadto – w kwestii reguł – są trudniejsze, ponieważ posiadają wiele odstępstw oraz wyjątkowych sytuacji. Dobry przykładem jest Battlestar Galactica.

Poza powyższymi rodzajami można również mówić o grach hybrydowych, które trudno jednoznacznie sklasyfikować. Z drugiej strony bardzo często dzieli się gry nie ze względu na naturę rozgrywki, lecz na zastosowanie. Dlatego mówi się o grach dla dzieci, grach rodzinnych oraz imprezowych. Zwykło się również dzielić gry w inny sposób, mianowicie na ekonomiczne, kooperacyjne oraz bitewne i wojenne.

Jak to widać powyżej, bogactwo różnych rodzajów gier planszowych sprawia, że jest to rozgrywka dla każdego, jeśli bo każdy znajdzie na sklepowej półce coś, co będzie mu odpowiadać. Niezależnie od tego, czy pragniemy prowadzić wielogodzinne rozgrywki pełne skrupulatnego obmyślania strategii, czy prostu ciekawe spędzić czas ze znajomymi lub rodziną – gry planszowe są dobrym wyborem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 − cztery =