Poligrafia – jak wybrać najlepszy klej?

Klej introligatorski to niezbędne narzędzie wykorzystywane w przemyśle drukarskim. Na rynku znaleźć można wiele alternatywnych propozycji, dostosowanych do indywidualnych potrzeb konkretnego przedsięwzięcia. Na co zatem zwracać uwagę wybierając klej poligraficzny?

Klej do zadań specjalnych

Wraz z powstaniem druku zaczęto produkować kleje introligatorskie. W dużej mierze stanowią one odpowiedź na potrzeby cywilizacyjne, związane z tworzeniem czasopism, książek i innych publikacji czytelniczych. Kleje do poligrafii zasadniczo dzielą się na trzy podstawowe grupy:

– termotopliwe – oparte na działaniu substancji polimerowej, która po rozgrzaniu przekształca się w łączącą papier ciecz;

– kleje dyspersyjne – produkowane na bazie homomeru polioctanu winylu lub octanu etylenowo – winylowego, charakteryzujące się dużą wytrzymałością spoiny oraz znamienną adhezją;

– produkty glutynowe pochodzenia zwierzęcego – są to najstarsze materiały łączące.

Poza przemysłem poligraficznym kleje znajdują zastosowanie w gospodarstwach domowych, umożliwiając bezproblemowe łączenie papieru, kartonów, tkanin, drewna, korka, folii, tworzyw sztucznych, a także skóry i materiałów skóropodobnych. Wspomniane materiały klejące są również niezastąpione w modelarstwie, pracach artystycznych i wykończeniowych. Wybierając konkretny produkt należy kierować się indywidualnymi potrzebami oraz właściwościami klejonych powierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 + siedem =