Podstawowe zasady montażu rusztowania

Rusztowania (sprawdź: rusztowania plettac) są niezwykle przydatnymi elementami konstrukcyjnymi, które pozwalają nam na wykonanie całej masy niezwykle istotnych czynności remontowo-budowlanych, takich jak chociażby ocieplenie budynku, czy wykonanie elewacji. Jakkolwiek, aby z nich poprawnie korzystać należy znać podstawowe zasady ich montażu. W tym celu koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią tego artykułu.

Jak właściwie montować rusztowania?

Jeśli chodzi o prawidłowe montowanie rusztowania to można to robić tylko pod nadzorem osoby, która posiada odpowiednie kwalifikacje. Najpierw powinno się sprawdzić podłoże, które powinno przenosić obciążenia pochodzące od ciężaru. Nośność podłoży gruntowych nie może być mniejsza od 10 MPa. Do ustawiania rusztowania niezbędne jest wykorzystywanie poziomicy, klucza płaskiego 19/22 oraz młotka 500g, którym mocuje się kliny. Podstawki śruby powinno się ustawiać na pokładzie drewniany, prostopadłym do ściany. Powinny na nim stać przynajmniej dwie podstawki. Do wykonania montażu powinno się używać tylko oryginalnych i nieuszkodzonych elementów. Stężanie rusztowania przyściennego odbywa się w płaszczyźnie zewnętrznej rusztowania, równoległej do lica ściany. Dopuszczalne jest poszerzenie pomostu rusztowania przy pomocy wsporników stalowych 0,36 m oraz 0,73 m. Do eksploatacji nie dopuszcza się: elementów ze śladami korozji w okolicach spawów, pomostów z uszkodzonym poszyciem, odgiętymi zaczepami, podstawek śrubowych z uszkodzonym gwintem, ram nośnych z widocznymi uszkodzeniami. Elementy zniszczone muszą być wymienione na pozbawione wad.

Artykuł napisany we współpracy ze sklepem internetowym Serwis Budowy oferującym m.in. rusztowania oraz ogrodzenia tymczasowe ażurowe i inne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 − 1 =