Od czego zależy wybór domeny?

Wybór domeny internetowej ma istotne znaczenie dla pozycjonowania stron internetowych. Algorytmy Google, Bing i innych wyszukiwarek dopasowują miejsca stron internetowych w wynikach wyszukiwania na podstawie zawartych w niej elementów, do których należą nazwa i rozszerzenie, niekiedy także wersja.

Oczywiście nie jest to jedyny czynnik rankingowy, ze względu na dużą konkurencję na rynku wybór nazwy i rozszerzenia jest jednak ważny i musi być przemyślany. Dobór nazwy powinien opierać się na powiązaniu tematycznym (np. osoba prowadząca stronę o psach będzie poszukiwać nazwy typu psy.pl lub psy.com). Więcej kłopotów może tu sprawić prawidłowe dopasowanie rozszerzenia.

Najczęściej występujące rozszerzenia

Domeny o końcówkach .com (dla stron komercyjnych), .edu, .org i .eu to domeny generyczne – są łatwe do zapamiętania, a przez to cenne, ale przeważnie dość drogie. Szczególnie wartościowe są końcówki .edu, .gov i .org, trudno jednak je uzyskać, gdyż przypisuje się je organizacjom rządowym i edukacyjnym.

Jeśli mamy możliwość zdobycia takiego rozszerzenia, z pewnością powinniśmy z niej korzystać. Dobrze wpłynie ono na pozycjonowanie czy to głównej witryny, czy to zaplecza SEO. Końcówki typu .pl odnoszą się do poszczególnych państw. Warto je zarejestrować, gdy prowadzimy działalność internetową wyłącznie na rynku krajowym, tylko w jednym języku.

Bardzo popularna jest także domena net, przeznaczona dla stron i osób świadczących usługi związane z Internetem. W pierwotnym zamierzeniu chodziło tu o usługi dostępu do sieci, praktyka jest jednak odmienna – rozszerzenie to wybiera się najczęściej jako nieco tańszy, ale równie łatwy do zapamiętania zastępnik zakończenia .com. Mniej ciekawą opcją są natomiast rozszerzenia regionalne typu .waw i trudniejsze do zapamiętania lub długie, typu .com.pl. Więcej na ten temat można przeczytać na https://rapiddc.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × jeden =