Niesprawna klimatyzacja w samochodzie – co najczęściej się psuje?

Klimatyzacja samochodowa lubi psuć się na wiele różnych sposobów. Często są one wynikiem zaniedbań, które wynikają z braku regularnego czyszczenia. W ten sposób może dojść do nieszczelności lub uszkodzenia poszczególnych elementów. Co najczęściej psuje się w klimatyzacji? 

Nieszczelność i jej wpływ na różne części 

Bardzo często powodem awarii jest nieszczelność układu, która wpływa na ubytek czynnika chłodzącego. Może powodować to szybsze zużywanie się niektórych części, gdzie zagrożony jest np. elektromagnes kompresora klimatyzacji. W celu wykrycia nieszczelności często wspomaga się specjalnym barwnikiem, który wprowadzany jest do układu. Najczęściej robi się to wraz z czynnikiem chłodzącym, który w sposób naturalny ubywa w liczbie 10-15% rocznie. Ta swojego rodzaju „krew” klimatyzacji musi być regularnie uzupełniania, bo inaczej mogą pojawić się problemy ze sprężarką. 

Problemy z chłodnicą 

Chłodnica klimatyzacji umieszczona z przodu urządzenia jest wyjątkowo delikatna, szczególnie w nowych samochodach. Często narażona jest na uderzanie kamyków z drogi, dlatego lubi się uszkadzać. Inaczej nazywana skraplaczem stanowi wymiennik ciepła całego układu. Wskutek uszkodzenia powoduje wysokie ciśnienie w układzie, co oddziałuje m.in. na kompresor. Ma to wtedy istotny wpływ na pracę całej klimatyzacji. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy + dziesięć =