Nie tylko domy, czyli co może zaprojektować architekt?

Architekci przeważnie kojarzą nam się z budową domu. To jasne, że przed rozpoczęciem prac trzeba zgłosić się do biura architektów, by zakupić odpowiedni projekt, bądź przygotować dla nas indywidualny rysunek. Zawód ten jest jednak bardzo prestiżowy, a osoby go wykonujące zajmują się nie tylko mniejszymi zleceniami. Często są wynajmowane przez władze miast. Gdy potrzebny jest architekt Poznań czy inna miejscowość zleca mu stworzenie planów miejskich skwerów, czy centrów handlowych

Architekt musi posiadać wysoko rozwiniętą kreatywność. Do jego zadań należy bowiem też projektowanie urbanistyczne, czy planowanie powierzchni biurowych. Niezależnie od finalnego przeznaczenia, stworzone budynki miejskie muszą posiadać wiele cech wizualnych oraz użytkowych. Przede wszystkim powinny być przyjazne dla mieszkańców. Posiadać muszą ładne bryły – dzisiaj miasta wyjątkowo o to dbają. Żadne z nich nie chce być kojarzone z czymś, co nie jest zbyt estetyczne.

Tradycja z nowoczesnością

Często biura architektoniczne otrzymują zadanie zaprojektowania budynków użyteczności publicznej. Są to na przykład teatry, czy biblioteki. Budynki mające wiele wspólnego z kulturą również powinny być artystycznie urządzone, dlatego wybitni architekci dostają od miast zlecenia wykonania planów budowy teatru, opery, czy kina. Dobrym przykładem jest tutaj kino Wielkopolanin, które posiada niezwykły design. W takich miejscach ważna jest akustyka, dlatego projektując je, trzeba mieć na względzie to, by w każdym miejscu na sali kinowej słyszalność była doskonała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × 2 =