Materiał do haftowania – wszystko co musisz wiedzieć

Haftowanie to jeden z tych rodzajów hobby, który w ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność. Nic w tym dziwnego – kilkadziesiąt minut spędzonych nad misternym wzorem pomaga zebrać myśli i wyciszyć się. Dodatkowo jest to zajęcie, które nie wymaga dużych nakładów finansowych: wystarczy igła, nici i kawałek materiału. Ale… no właśnie, jaki materiał do haftowania będzie najlepszy?

Najlepsze tkaniny dla początkujących

Przede wszystkim warto pamiętać, że nie ma materiału idealnie pasującego do wszystkiego, a wybór powinien zależeć od rodzaju haftu i efektu, jaki chcemy uzyskać. Choć oczywiście haftować można na praktycznie wszystkich tkaninach, dobrze jest się przyjrzeć kilku najpopularniejszym. 

Dla początkujących najlepszym materiałem do haftowania będzie aida, ze względu na jej prostą konstrukcję oraz regularny splot. Doskonale nadaje się do haftu krzyżykowego, a jej zaletą jest to, że można również znaleźć wersje z już nadrukowanymi wzorami do wypełnienia haftem. Największą popularnością cieszy się prawdopodobnie płótno, które dzięki swojemu równemu splotowi jest doskonałą bazą dla praktycznie wszystkich rodzajów haftu. W zależności od efektu, na którym nam zależy, można wybrać płótno o różnej gęstości, kolorze i rodzaju – na rynku dostępne są płótna lniane, bawełniane oraz z dodatkami syntetycznymi. Ciekawym wyborem będzie natomiast filc dekoracyjny. Znajdzie on szerokie zastosowanie w wyszywaniu różnego rodzaju akcesoriów lub biżuterii. Doskonale sprawdzi się na nim haft krzyżykowy, płaski, czy koralikowy. Dostępny jest w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, można mieć zatem pewność, że wykonane ręcznie filcowe dodatki będą jedyne w swoim rodzaju. Przedstawione powyżej materiały to jedynie niewielki ułamek spośród wielkiej gamy możliwości. Zależnie od potrzeb i umiejętności wybrać można do haftowania praktycznie każdy rodzaj tkaniny, dzięki czemu efekt końcowy będzie jedyny w swoim rodzaju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × trzy =