Maska – skuteczna ochrona przed smogiem

Od bardzo wielu lat Polska zmaga się z problemem dużego smogu występującego zazwyczaj w miastach. Jest to nic innego jak zjawisko atmosferyczne powstałe wskutek wymieszania się zwykłej mgły ze szkodliwymi spalinami samochodowymi i dymem pochodzącym z kominów. W celu skutecznej ochrony przed negatywnym wpływem smogu na zdrowie zaleca się przede wszystkim noszenie na twarzy specjalnych maseczek.

Które z nich są najbardziej godne polecenia?

Jeśli zależy nam na optymalnej ochronie przed smogiem, powinniśmy koniecznie wykorzystywać w miejscach publicznych polskie maski antysmogowe oznaczone symbolem FFP3 oraz R. Gwarantują one bowiem maksymalny, trzeci poziom filtracji (zatrzymują nawet do 99% niebezpiecznych związków rakotwórczych oraz radioaktywnych), a dodatkowo dają możliwość wielokrotnego użycia, co w znacznym stopniu ogranicza koszty. Cena pojedynczej sztuki wynosi od 20 zł do 100 zł – oczywiście w zależności od producenta, designu i jakości wykonania.

Należy przy okazji podkreślić, że tego rodzaju maska idealnie nadaje się do ochrony układu oddechowego przed szalejącym obecnie koronawirusem (COVIDEM-19), choć w tym przypadku dozwolone są również produkty z symbolem FFP1 lub FFP2. Unikajmy natomiast jak ognia egzemplarzy pochodzących z Chin lub zupełnie niesprawdzonego źródła, bo przeważnie są całkowicie bezużyteczne. Dodajmy, że zwykłe maseczki chirurgiczne i materiałowe to też niezbyt dobre rozwiązanie – nie stanowią bowiem wystarczającej bariery dla najdrobniejszych pyłów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 2 =