Jakie materiały obrabia się laserem?

Laser to specjalistyczne urządzenie, za pomocą którego można z powodzeniem przeprowadzić mnóstwo operacji o charakterze technologicznym. Jedną z nich jest cięcie, pozwalające w łatwy i sprawny sposób rozdzielać wybrany materiał, a także wykonywać na nim różnorodne wzory (często bardzo finezyjne). Co istotne, wiązka gwarantuje obrobienie nawet najmniejszych detali z ogromną dokładnością – do 0,001 mm. Jeśli interesuje nas w pełni profesjonalne wycinanie laserem Poznań jest jednym z miast, w których działa firma oferująca tego rodzaju usługę na najwyższym poziomie. 

Nie tylko metal czy drewno

Podstawowe zalety obróbki laserowej to niski hałas w trakcie trwania procedury, pełna automatyzacja, szybkość, oszczędność surowca, a także maksymalna precyzja cięcia, co pozwala uzyskać produkty o wybitnie gładkich krawędziach. Metoda ta jest wykorzystywana w bardzo wielu gałęziach przemysłu, w tym zwłaszcza w motoryzacji, wojskowości, budownictwie, elektronice czy lotnictwie. Sam proces może się dobywać zarówno poprzez sublimację (inaczej odparowanie), jak i wypalanie czy topienie. Laserowe cięcie wymaga zawsze ogromnych pokładów energii, w związku z czym jest wykonywane głównie w profesjonalnych zakładach produkcyjnych, firmach meblarskich oraz hutach. Oto dokładna lista materiałów, które z powodzeniem mogą zostać poddane tego rodzaju obróbce termicznej:

– metale – m.in. aluminium, chrom, stal nierdzewna, miedź, tytan oraz mosiądz

– elementy plastikowe – np. z gumy, poliamidu, poliwęglanu, polipropylenu, poliuretanu, pianki, a także akrylu (in. pleksiglas)

– drewno 

– szkło

– wszelkie tkaniny

– kamień

– ceramika 

– skóra

– żywność

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwa + piętnaście =