Jak zarządzać pracą magazynu, aby była efektywna?

Posiadanie dobrze zaopatrzonego magazynu może być sposobem na sukces w czasach, gdy na rynku obserwujemy deficyt towarów i zakłócenia w procesie dostaw. Żeby jednak obrót posiadanymi zasobami towarami był efektywny, nie wystarczy wykwalifikowany zespół pracowników. Konieczne jest wdrożenie zaawansowanych systemów informatycznych zapewniających odpowiednie zarządzanie magazynem.

System WMS w logistyce magazynowej

Systemy WMS zapewniają optymalizację pracy magazynu i sprawny przepływ towarów od dostawy po wydanie i wysyłkę do klienta. Jest on obsługiwany przez pracowników za pomocą kolektorów, czyli czytników kodów kreskowych (skanerów) i współpracuje z systemem ERP. Za pomocą kolektora magazynier dokonuje weryfikacji dostawy zrealizowanej przez przewoźnika, czyli sprawdzenia zgodności z dokumentem PZ. Następnie następuje alokacja, czyli rozdysponowanie poszczególnych pozycji i ilości względem zapotrzebowania, czyli przekierowuje się towar na lokalizacje magazynowe lub bezpośrednio do kompletacji zamówienia klienta albo na potrzeby produkcji. Wszystko to następuje przy użyciu kolektorów. Pomocne w pracy są również drukarki kodów kreskowych wykorzystywane do opisywania produktów lub lokalizacji. Za pomocą skanerów następuje również proces zbierania towaru z przestrzeni magazynowych w celu ostatecznej kompletacji, wydania i wysyłki zamówienia do klienta.

Tak prowadzone zarządzanie magazynem skraca czas pracy od przyjęcia towaru do jego wydania, zapobiega pomyłkom oraz niepotrzebnym opóźnieniom. Bezpośrednio przekłada się to na oszczędności środków finansowych firmy oraz kulturę pracy całego zespołu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × dwa =