Jak wyprawić niezapomnianą kolację dla znajomych?

Nic tak nie łączy ludzi jak wspólne spożywanie posiłków. Jest to znakomity sposób na lepsze poznanie się, zacieśnienie więzi czy też przyjemne spędzenie czasu w wybranym gronie. Obecnie wiele osób nie ma czasu na przyrządzanie i celebrowanie uroczystych, smacznych posiłków, tym bardziej więc warto zaprosić znajomych i przygotować dla nich coś specjalnego. Jak osiągnąć efekt „wow”, olśnić swoich gości i wypaść przed nimi jako doskonały gospodarz czy gospodyni domu?

Po pierwsze – menu

Oczywiście wspólna kolacja jest przede wszystkim pretekstem do spotkania się, rozmowy, wspominania itp., ale również to, czym poczęstuje się swoich gości, ma niebagatelne znaczenie, szczególnie dla osób, które poczytują sobie za punkt honoru prawidłowe ugoszczenie tych, którzy odwiedzają jego dom.  Jeśli chodzi o przyrządzenie posiłków, możliwości jest mnóstwo. Jeśli ma to być kolacja, powinien pojawić się ciepły posiłek, a nie tylko przekąski (takie świetnie sprawdzą się na mniej zobowiązujących spotkaniach i jako jeden z wielu elementów przyjęć). Jeśli przy tym chce się, by posiłek był naprawdę wystawny, warto przygotować kolację z prawdziwego zdarzenia, w której zakres wejdą: podawane na początku przystawki, danie główne (lub dwa – na przykład jeśli chce się przyrządzić kolację we włoskim stylu), podawane na ciepło, a także deser. Oczywiście wymaga to sporo pracy, a także szczegółowego obmyślenia, co poda się na każdym z tych etapów, ale efekt końcowy na pewno będzie tego wart!

Co kto jada?

Zapraszając gości, wiele osób, chcąc zrobić na nich wrażenie, przyrządza nieznane im do tej pory, wyszukane potrawy. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ale tylko pod warunkiem, że zaprasza się otwarte na nowości osoby, które chętnie próbują nowych smaków i poszerzają swoje horyzonty kulinarne. Inna kwestia, o której trzeba pamiętać, to indywidualne uwarunkowania. Chodzi tu nie tylko o fakt, że niektóre pokarmy mogą nie być preferowane o dane osoby, ale też o kwestie diet oraz alergii pokarmowych. Takie zjawiska jak wegetarianizm i weganizm, a także nietolerancje laktozy czy glutenu, są dziś bardzo powszechne. Zanim więc zaplanuje się i poda swoim gościom określone dania, trzeba upewnić się, czy będą one w ich przypadku odpowiednie. Podanie na przykład steku zdeklarowanemu wegetarianinowi na pewno nie wpłynie dobrze na przebieg wieczoru, tak samo jak sytuacja, w której okazuje się, że alergik zwyczajnie nie ma co zjeść, gdyż wszystko, co znajduje się na stole, zawiera alergeny.

Świetny wybór – kolacja tematyczna

Na pewno duże wrażenie na zaproszonych gościach zrobi kolacja przyrządzona w danym stylu. Jest to znacznie lepsza opcja niż przyrządzanie przypadkowych, w dodatku dość prostych dań. Możliwości jest bardzo wiele, zależnie od preferencji gospodarza oraz jego przyjaciół. Jest to dobre wyjście, tym bardziej że obecnie w każdym markecie można kupić na przykład włoskie, hiszpańskie, azjatyckie czy nawet amerykańskie pokarmy. Ciekawie będzie wspólnie próbować nowych smaków. Warto przy tym postawić na całą oprawę – chińskie dania można jeść na podłodze, w dodatku pałeczkami, włoskie – z towarzyszeniem tamtejszej muzyki itp.

Ważna zastawa

Ogromnie ważną rolę podczas każdego bardziej uroczystego posiłku odgrywa zastawa stołowa. Ma to znaczenie zwłaszcza dzisiaj, gdyż na rynku znaleźć można piękne produkty, które mają wartość nie tylko użytkową. Talerze obiadowe czy deserowe często mają fantazyjne kształty, już nie tylko okrągłe, ale też kwadratowe, prostokątne czy nawet faliste. Takie elementy wprowadzają nowoczesny klimat. Pozwalają też bardzo pięknie wyeksponować potrawy. Dobrze dobrana, wysokiej jakości zastawa sprawia, że posiłki wyglądają niczym w najlepszej restauracji, zdecydowanie więc pomogą zrobić wrażenie na gościach.

Do tego warto też dobrać klimatyczne detale – serwetki w określonych kolorach, świece i ozdoby stołu, na przykład w postaci świeżych kwiatów. Będzie to też dowód na niezwykłe starania gospodarza, by jego goście dobrze się poczuli.

Jakość potraw ma ogromne znaczenie!

Jak było wspomniane, jedzenie może nie być podczas takiego wieczoru najważniejsze, ale na pewno ma duże znaczenie. Chcąc dobrze podjąć swoich gości, warto przyłożyć się do przyrządzenia posiłków, a także postawić na wysokiej jakości produkty. Dużą rolę odgrywają też używane do przyrządzania dań akcesoria – jasne jest, że na przykład na dobrej patelni lepiej wysmaży się mięso czy udusi warzywa. Funkcjonalne garnki, pozwalające na przyrządzanie smakowitych, różnego rodzaju potraw, bez ryzyka ich przypalenia, można znaleźć na stronie https://wenahome.pl/471-garnki-wmf. Z takimi produktami nawet laik świetnie poradzi sobie w kuchni, a goście będą zachwyceni efektami jego wysiłków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cztery × 2 =