Jak utrzymać czystość w domu

Dbać o porządek w mieszkaniu powinni wszyscy domownicy. I nie chodzi tylko o sprzątanie. Ważne jest zapobieganie przedostawaniu się brudu do mieszkania i niepotrzebnemu rozprzestrzenianiu się nieczystości. Jak utrzymać czystość w domu?

Wycieranie butów

To chyba najważniejsza czynność do wykonania przed przekroczeniem progu. Wycieraczki do butów spotykamy w zasadzie przed każdym domostwem. Istotne jest, żeby nie omijać wycieraczki szerokim łukiem, ale odpowiednio z niej skorzystać. Lepiej co jakiś czas wytrzepać z niej pył, niż wnieść go do domu. Wycieraczki do butów mogą mieć różną formę i wykonanie. Niektóre są zrobione z gumy, z której łatwo wytrzepać brud albo umyć je pod bieżącą wodą. Inne mają postać dywanika z włosiem, które precyzyjnie wybiera brud i kurz z podeszwy buta, nawet przy głębokim bieżniku. Niektóre wycieraczki są wzbogacone o jakiś wzór lub napis świadczący o gościnności gospodarzy, na przykład: Witamy. Taki slogan dodatkowo zachęca przybyłych do uszanowania czystości panującej w domu.

Poruszanie się po domu

Ewentualne nieczystości pojawiają się w domu nie tylko przez wniesienie ich na obuwiu. Mogą być efektem wykonywania codziennych czynności, takich jak przygotowywanie posiłków. Dlatego to właśnie w kuchniach można napotkać dywaniki kuchenne, które nie tylko stanowią ozdobę, ale i skutecznie pomagają utrzymać czystość. Warto pamiętać o regularnym wytrzepywaniu i praniu dywanika, gdyż może to być jednocześnie źródło zarazków. W końcu trafiają tam nieopatrznie zrzucone z blatu kuchennego okruszki i resztki jedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć − 3 =