Jak szybko sprzedać mieszkanie, które dostało się w spadku?

Od 1 stycznia 2019 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące zbywania odziedziczonych nieruchomości. Jeśli dowiesz się w jakich sytuacjach nie zapłacisz podatku dochodowego od sprzedaży mieszkania otrzymanego w spadku, szybko dokonasz transakcji.

Jeśli minęło 5 lat od zakupu mieszkania przez spadkodawcę

Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli osoba po której odziedziczyłeś mieszkanie zakupiła je ponad 5 lat temu, to taką nieruchomość możesz sprzedać od razu po tym, jak zostanie przepisana na Ciebie. W takiej sytuacji nie płacisz 19% podatku. Ponadto pieniądze możesz przeznaczyć na dowolny cel. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli mieszkanie przechodzi na własność wdowy lub wdowca po śmierci małżonka, a także w przypadku rozwodników. Jeśli minęło 5 lat od nabycia przez nich mieszkania, może ono zostać sprzedane bez dodatkowych kosztów. Jeśli nie wiemy ile czasu upłynęło, z załatwianiem formalności związanych z tego typu sprzedażą warto zwrócić się do specjalistycznej firmy świadczącej takie usługi, np. PaselaHome.pl.

Nie upłynęło 5 lat, gdy spadkodawca kupił mieszkanie

Nieruchomość, która została nabyta przez spadkobiorcę przed upływem wymaganego okresu, nadal może zostać sprzedana bez obowiązku zapłaty podatku do fiskusa. Warunkiem jest to, że cały dochód ze sprzedaży musi być przeznaczony na zakup nowego lokum, a transakcja musi zostać sfinalizowana w przeciągu 3 lat.

Jeżeli jednak nie upłynęło jeszcze ustawowe 5 lat, ale nie zamierzamy przeznaczyć pieniędzy ze zbycia nieruchomości na drugie mieszkanie, wówczas ciąży na nas obowiązek uiszczenia wspomnianych 19% podatku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 − 3 =