Jak sobie radzić z obfitą miesiączką?

Obfita miesiączka to problem, z którym zmaga się około 10-15% kobiet w różnym wieku. Poważne krwawienia z pochwy są zazwyczaj przyczyną stresu lub chorób, ale mogą też wynikać ze złego samopoczucia, kłopotów w pracy czy osłabienia więzi z rodziną. W takiej sytuacji podstawą jest stosowanie odpowiednich środków higienicznych, w optymalnym stopniu pochłaniających wydzieliny. Mowa tutaj o tamponach, podpaskach i kubeczkach menstruacyjnych. Wszystkie wymienione produkty kupimy w tym miejscu: https://gentleday.pl/produkty/podpaski

Rozwiązania zapewniające komfort i utrzymanie higieny 

O obfitej miesiączce świadczą przede wszystkim takie symptomy, jak duża ilość skrzepów we krwi, częsta zmiana podpasek, ogromne przemęczenie, zawroty głowy oraz nagłe omdlenia. Dolegliwości tej towarzyszą nierzadko choroby w postaci polipów i mięśniaków macicy, torbieli jajników, zaburzeń pracy tarczycy i czynności nerek, różnych schorzeń wątroby, a także endometriozy. U starszych kobiet po 40 roku życia może to być również oznaka zbliżającego się nieuchronnie klimakterium. Niezależnie od przyczyny, powinny zostać podjęte odpowiednie kroki w celu ograniczenia problemu. Warto stosować m.in. ekologiczne podpaski i tampony, charakteryzujące się zwiększoną wchłanialnością.

Doskonałą alternatywą jest kubeczek menstruacyjny, czyli specjalna konstrukcja umieszczana głęboko wewnątrz pochwy (wielorazowego użytku). Jeśli chodzi o kubeczki menstruacyjne cena tych produktów wynosi od 70 do 100 zł, ale jest to zakup niezwykle opłacalny, bo z jednego można korzystać nawet pół roku. Należy też przyjmować leki (np. pigułkę antykoncepcyjną z estradiolem i progestagenem w składzie, ewentualnie kwas traneksamowy) i stosować naturalne metody. Do tych ostatnich zaliczamy: 

– unikanie kąpieli w gorącej wodzie

– rezygnację z intensywnego wysiłku fizycznego (zamiast tego zalecana jest np. joga)

– unikanie kawy i alkoholu

– picie herbatek ziołowych – m.in. z pokrzywy, krwawnika, rumianku i kozłka lekarskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

17 + dziewięć =