Jak przemysł może dbać o środowisko?

Ochrona środowiska to kluczowa kwestia w naszych czasach, ponieważ lata rozwoju przemysłu bez żadnych obostrzeń prawnych doprowadziły faunę i florę do ruiny na całym świecie. Winę za to ponosi nie tylko przemysł ciężki, a też wiele innych czynników nakładających się od lat na siebie, które zmusiły ludzi do postawienia sobie pytania: Jak uratować naszą planetę? 

Zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do powietrza

Niestety, ale przemysł ciężki jest jednym z największych winowajców w tej dziedzinie. W celu ograniczenia emisji proponuje się wykorzystywanie jak najmniejszej ilości nowych materiałów w procesie produkcji oraz zastosowanie tzw. „obiegu zamkniętego” surowców, co przełoży się na mniejszą ilość zużytych surowców. Najczęściej wiąże się to z wieloma inwestycjami i zamianą obecnych materiałów innymi, o takich samych lub podobnych parametrach. Przykładowo drewno, PCV czy miedź można zastąpić aluminium, jego anodowanie nie przynosi dużych strat środowisku naturalnemu. 

Ograniczenie liczby ścieków przemysłowych

Kolejnym innowacyjnym pomysłem jest instalacja własnej oczyszczalni ścieków przemysłowych, opis działania i korzyści z niej płynące przedstawione są tutaj: https://www.tegal.pl/instalacje/oczyszczanie-sciekow/. Warto wspomnieć, że taka instalacja przyniesie duży zysk firmie i środowisku w wymiarze długofalowym. Sprawne funkcjonowanie gospodarki wodno-ściekowej to priorytet w firmach korzystających z dużej ilości wody, ponieważ pozwolenia prawne są tam nagminnie przekraczane. Oczyszczalnia ścieków rozwiązuje ten problem zmniejszając opłaty środowiskowe oraz usprawniając proces produkcji. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × 1 =