Jak oznacza się trudne odcinki drogowe?

Wszystkie polskie drogi krajowe, powiatowe jak i te gminne, możemy spotkać w różnym stanie technicznym. Niewątpliwie ostatnie lata były związane z dużymi inwestycjami w całą infrastrukturę drogową, zarówno z wykorzystaniem funduszy państwowych jak i tych pozyskanych z Unii Europejskiej. Jednak nie zawsze poprawa nawierzchni wiąże się z poprawą bezpieczeństwa na drodze a niekiedy nawet zdarza się tak, iż nie do końca przemyślana nowa infrastruktura, może stwarzać większe zagrożenia niż dotychczasowa.

Niebezpieczne miejsca a znaki drogowe

Zgodnie z polskim prawem drogowym wszelkie odcinki drogowe, które stwarzają jakiekolwiek potencjalne niebezpieczeństwo, powinny być oznaczone przez odpowiednie, ogólnie stosowane, specjalistyczne znaki drogowe. Jeżeli mamy na myśli zgodne z ustawą znaki drogowe sprzedaż ich, jak i wytwarzanie powinny być realizowane w oparciu o przyjętą kolorystykę i normy. Dodatkowo w przepisach znajdziemy informację na temat wysokości na jakiej powinny być umieszczane poszczególne oznakowania oraz rozmiarów w jakich powinny być wykonane. Zazwyczaj w przypadku trudnych odcinków drogowych stosowane są znaki ograniczające prędkość, znaki zakazu oraz konkretne znaki ostrzegawcze, które informują o występowaniu różnych zagrożeń.

Odpowiednie oznakowanie dróg publicznych ma zapewnić użytkownikom w miarę możliwości bezpieczne korzystanie z dostępnej infrastruktury. Same znaki drogowe powinny być wykonane z materiałów najwyższej jakości, tak aby zapewnić odporność na różne warunki atmosferyczne. Przykładowo dla elementu takiego jak lustro drogowe cena będzie znacznie odbiegać od zwykłego lustra, gdyż musi ono spełnić różne wymogi prawne i jakościowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć × 4 =