Jak ocieplić poddasze?

Większość osób decyduje się na budowę domu jednorodzinnego z poddaszem, ponieważ przestrzeń ta idealnie wręcz nadaje się do użytkowania – np. jako dodatkowy pokój lub schowek. Niektórzy zapominają jednak, że wymaga ona odpowiedniego ocieplenia. W przeciwnym razie musimy się bowiem liczyć z wyższymi opłatami za ogrzewanie, bo ciepło będzie uciekało przez szczeliny na zewnątrz. Z niniejszego artykułu dowiemy się, czym ocieplać poddasze i jak robić to zgodnie z zasadami. 

Krótka instrukcja dla budowlańców amatorów 

Nieprawidłowo wykonana izolacja termiczna poddasza skutkuje wyższymi rachunkami za ogrzewanie, dlatego podczas wykonywania tej czynności należy stosować się do konkretnych wskazówek. Największe znaczenie ma oczywiście materiał, którego użyjemy do ocieplania. Najlepiej sprawdzi się w tej roli wełna mineralna z włókna szklanego, gdyż jest lekka, niepalna oraz dosyć elastyczna, a także odznacza się dobrą izolacyjnością (zarówno cieplną, jak i akustyczną) i zdolnością do przepuszczania pary wodnej. Powinna ona mieć co najmniej 20 cm grubości i składać się z dwóch warstw – jednej ułożonej miedzy krokwiami, drugiej zaś prostopadle, nieco poniżej. Na etapie układania takiego pokrycia zadbajmy koniecznie o optymalną wentylację dachu, tworząc bezpośrednio przy okapie oraz kaletnicy wloty i wyloty powietrza.

Poza tym pamiętajmy o ciągłości izolacji, wykonując ją w taki sposób, aby nie było absolutnie żadnych przerw ani szczelin (czyli na całych połaciach dachu). Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doświadczonego fachowca. Wyliczając cenę ocieplenia poddasza, musimy brać pod uwagę zarówno koszt materiałów, jak i robocizny. Za 1 m2 wełny o grubości 20 cm zapłacimy od 20 do 30 zł, natomiast za usługę – od 30 do 60 zł za metr kwadratowy. Średni koszt całej izolacji to co najmniej kilka tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jeden × dwa =