Jak łowić na spinning ?

Spinning jest niezwykle popularną formą połowu ryb drapieżnych z wykorzystaniem różnego rodzaju sztucznych przynęt. Wędkarz zarzuca przynętę kilkadziesiąt metrów od siebie a następnie z pomocą kołowrotka ściąga żyłkę w taki sposób, aby umieszczona na jej końcu błystka lub innego rodzaju przynęta imitowała ruch ryby poruszającej się w wodzie. Nie ma tu spławika, wędkarz nie wpatruje się w wodę w oczekiwaniu na branie – po ściągnięciu całej żyłki wykonujemy kolejny rzut w podobny sposób. Po wykonaniu kilkunastu, kilkudziesięciu rzutów na konkretnym stanowisku wędkarze najczęściej zmieniają łowisko i cała procedura powtarza się w nowym miejscu.

Spinning polega więc na cyklicznym wykonywaniu rzutów za pomocą wędki spinningowej oraz na prowadzeniu przez kilkadziesiąt metrów w wodzie przynęty. Od tego jaką przynętę zastosujemy zależy głębokość na jakiej będziemy ją prowadzić oraz jaki ruch będzie ona wykonywała w wodzie.

Jako przynęty spinningowe najczęściej wykonuje się specjalnie wygięte błystki poruszające się ruchem wahadłowym bądź wirowym imitujące poruszanie się drobnych rybek w wodzie. Popularne są również woblery czyli wykonane z zazwyczaj z drzewa balsy małe sztuczne rybki obciążone w sposób pozwalający na wykonywanie możliwie jak najbardziej naturalnych ruchów w trakcie ich poruszania się w wodzie.

Wielu wędkarzy spinningowych korzysta też z różnego rodzaju przynęt gumowych, których luźno zwisające ogonki pod wpływem oporu stawianego przez wodę również poruszają się na podobieństwo niewielkich rybek. Wszystkie potrzebne akcesoria polecamy kupować w internetowym sklepie wędkarskim, który posiada asortyment tańszy niż w sklepie stacjonarny.

Spinning uważany jest za niezwykle czystą metodę połowu. Nie wykorzystujemy tutaj zanęty ani przynęt naturalnych. Z drugiej strony konieczność ciągłych rzutów sprawia że spinning preferowany jest przez osoby bardziej aktywnie podchodzące do wędkarstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedemnaście − 12 =