Jak dopasować buty narciarskie i narty?

Planujesz w najbliższym czasie wyjazd na narty i chcesz w końcu zaopatrzyć się we własny sprzęt? Odpowiednio dobrane narty i buty narciarskie to podstawa. Na co powinieneś zwrócić uwagę, gdy wybierzesz się do sklepu? Oto kilka wskazówek.

Jak wybrać buty narciarskie i narty?

Wybór sprzętu narciarskiego nie musi być trudny, należy tylko wiedzieć, co jest istotne podczas zakupu. Przy wyborze nart zwróć uwagę na:

  • długość – im deski dłuższe tym bardziej stabilne, ponieważ lepiej przylegają do podłoża. Należy jednak pamiętać o tym, że krótszymi nartami łatwiej będzie nam skręcać.
  • szerokość – węższe narty są bardziej zwrotne, jednak te szersze mają większą wyporność w śniegu.
  • taliowanie – aby dobrać odpowiednie taliowanie, trzeba zastanowić się, jakie są nasze umiejętności oraz, jaki tryb jazdy preferujemy. Istotne jest również, czy planujemy poruszać się po gotowych trasach, czy poza nimi.
  • elastyczność – bardziej elastyczne narty pozwalają na uzyskanie dodatkowej prędkości po wyjściu z zakrętu.

To podstawowe cechy, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie nart. Warto jednak skorzystać z pomocy obsługi sprzedawcy, który na pewno doradzi nam najbardziej odpowiedni dla nas model. Z kolei w przypadku zakupu butów narciarskich najważniejsze są nasze umiejętności narciarskie oraz to, jaki styl jazdy lubi. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z szusowaniem, a jazdę traktujesz jako przyjemność i relaks, możesz zdecydować się na na buty dla początkujących, które są zdecydowanie najwygodniejsze. Niektóre modele wyposażono w przełącznik ski -walk, który umożliwia odblokowanie stawu skokowego, dzięki czemu będziemy mogli dość swobodnie poruszać się w bucie po wypięciu narty. Dla zaawansowanych przeznaczone są buty All Mountain. Są one twardsze niż buty dla początkujących i zostały przystosowane do tego, byś mógł spędzić cały dzień na stoku. Ostatnia grupa butów narciarskich jest określana mianem Race. To dobry wybór dla osób, które lubią szybką i dynamiczną jazdę, a dodatkowo posiadają już spore doświadczenie i umiejętności. Trzeba wiedzieć, że buty są bardzo twarde, sztywne i cienkie, a stopa w nich jest narażona na wychłodzenie. Podsumowując, wybierając buty narciarskie należy kierować się tym, jak dobrze jeździmy i jaki styl szusowania preferujemy.

Najlepsze narty sklep Warszawa Contingent oferuje w okazyjnych cenach. Sprawdź już dziś.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

trzy × jeden =