Jak dbać o silnik wózka widłowego?

Jeśli pracujemy jako osoba odpowiedzialna za stan parku maszynowego przedsiębiorstwa, z pewnością mieliśmy wielokrotnie do czynienia z serwisowaniem wózków widłowych. Natomiast jako operatorzy z pewnością musieliśmy przejść specjalne szkolenie, które zawierało między innymi informacje o tym, jak należy o te pojazdy dbać. Zwłaszcza w przypadku wersji z silnikiem spalinowym jest to bardzo ważne. Dlatego też stworzyliśmy ten krótki poradnik, który zobrazuje nam, jak korzystać z wózka, regularnie sprawdzając czujnik temperatury płynu w chłodnicy, by zachować jego sprawność jak najdłużej.

Sprawdzamy płyny eksploatacyjne

Chyba najistotniejszą rzeczą jest dbanie o to, by pojazd zawsze miał odpowiedni poziom konkretnych cieczy. Można tutaj wymienić między innymi olej silnikowy, płyn hydrauliczny, wspomagający działanie sprzęgła bądź umożliwiający pracę wspomagania kierownicy. Bardzo ważny jest układ chłodzenia – przykładem chłodnica silnika Nissan TD17. Operatorzy tych pojazdów powinni wyposażyć się w niewielką bańkę z płynem chłodniczym. Cena jest na tyle niska, że możemy pozwolić sobie na umieszczenie takiego zapasu w każdej maszynie z osobna. W razie zbyt niskiego poziomu operator będzie mógł od razu uzupełnić brak.

Kontrolujemy kluczowe podzespoły

Ważne jest regularne sprawdzanie wydajności między innymi pompy oleju. Robi się to poprzez kontrolę ciśnienia na rozgrzanym silniku i wolnych obrotach. Podobnie należy postępować z pompą hydrauliczną, a także pompą wody Wózki widłowe Toyota posiadają na tablicy rozdzielczej wskaźniki większości ciśnień, nie ma więc konieczności podłączania dodatkowych manometrów do króćców testowych. Należy więc korzystać z tej możliwości i co jakiś czas kontrolować, czy wskazania mieszczą się w normie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × pięć =