Jak czyścić firany?

Firany okienne to jeden z podstawowych elementów dekoracyjnych dopełniających wystrój wnętrz. Pełnią one również inne funkcje – m.in. zabezpieczają pomieszczenia przed owadami, słońcem i wiatrem, a ponadto zapewniają nam intymność. Wymagają one jednak regularnego czyszczenia z kurzu i pozostałych zabrudzeń. Jeśli np. zależy nam na skutecznym odświeżeniu wyrobów znanej i cenionej marki Eurofirany w Szczecinie znajdziemy kilka punktów specjalizujących się w ich dokładnym czyszczeniu. 

Wiele zależy od rodzaju materiału

Firany tradycyjne, czyli wykonane z bawełny lub lnu są wybierane przez większość osób, ponieważ doskonale prezentują się we wnętrzach urządzonych w stylu rustykalnym, klasycznym, a nawet skandynawskim. Niestety żółkną pod wpływem promieni słonecznych oraz łatwo zbierają kurz, dlatego muszą być w odpowiedni sposób prane. Podstawą jest w tym przypadku całonocne moczenie firan w misce z chłodną wodą, a następnie kilkuminutowe ich wygniatanie. Dopiero później można je wyprać w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnych płatków mydlanych, pamiętając o dokładnym końcowym opłukaniu.

Poza tym warto omawiane produkty usztywnić tzw. krochmalem ryżowym wymieszanym z odrobiną żelatyny, gdyż jest to gwarancja znacznie dłuższego zachowania czystości oraz świeżości. Z kolei firany z tkanin syntetycznych wystarczy zdjąć z karnisza, otrzepać z kurzu i wyprać w pralce automatycznej, ustawiając program bez wirowania na szybkich obrotach i o stosunkowo niskiej temperaturze (maksymalnie do 30 stopni). Dobrym rozwiązaniem w obu przypadkach jest też skorzystanie z usług fachowców. Jeśli interesują nas firmy oferujące profesjonalne pranie firan w Szczecinie działa ich co najmniej kilka. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście + dwa =