Jak chronić stopy przed kontuzją podczas uprawiania sportu?

Stopy są jednymi z najbardziej podatnych na kontuzje części ciała. Czy mówimy o bieganiu, piłce nożnej, czy siatkówce, bez odpowiedniego zabezpieczenia, szybko skończyć możemy z większą lub mniejszą niesprawnością, która wykluczy nas z gry. Istnieją sposoby na zminimalizowanie zagrożeń skręcenia/złamania stopy, z których warto skorzystać. Są to rozwiązania proste i nie wpływające na nasze swobodne poruszanie.

Dopasowane obuwie sportowe

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zakup obuwia sportowego, które będzie dobrze współgrać z naszymi stopami. Nie powinny to być buty używane, bowiem ich właściwości są o wiele mniej pozytywne, a rozciągnięte wkładki oraz zniszczenia spowodować mogą powstanie nowych urazów. Sportowy asortyment należy kupować w sklepach handlujących produktami oryginalnymi i jakościowo dobrymi.

Wyższa cena nie zawsze świadczy o lepszej trwałości obuwia, lecz w połączeniu z dobrymi opiniami, jest dobrym prognostykiem. Jedną z wydajniejszych i bezpieczniejszych ofert dla biegaczy są buty do biegania ASICS. Marka posiada w sprzedaży wiele modeli, dedykowanych do użytkowania w zróżnicowanym terenie.

Przed kontuzją mogą nas uchronić i specjalne wkładki ortopedyczne.

Szczególnie przydatne okażą się w sportach wymagających od zawodników skakania i dynamicznego przemieszczania się (takich jak siatkówka czy koszykówka). Przykładowo, damskie buty do siatkówki powinny być wykonane z najbardziej elastycznych materiałów, aby nie powodować dyskomfortu w ruchu. Jednocześnie odpowiadać też muszą za trzymanie stopy, aby ta nie uległa wykręceniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 + 16 =