Dobre buty i skarpetki – sposób na uniknięcie obtarć stóp podczas biegu

Aby bieganie było przyjemne, należy przede wszystkim zadbać o stopy. Nieprawidłowo dobrane skarpetki i buty mogą powodować bolesne odciski i otarcia. Jeszcze kilkanaście lat temu większość biegaczy korzystała z bawełnianych skarpetek. Jest to naturalny materiał, który skutecznie przepuszcza powietrze. Niestety wadą bawełny jest to, że mocno chłonie wilgoć. Dlatego też obecnie zalecane jest korzystanie produktów wykonanych z lepszych materiałów. Znakomity komfort biegu zapewniają skarpetki do biegania wykonane z poliamidu oraz elastanu. Tego rodzaju produkty zapewniają dobrą wentylację stopy, a ich bezszwowa budowa chroni stopy przed odparzeniami. Zimą warto korzystać z modeli grubszych i dłuższych, natomiast latem świetnie sprawdzą się krótkie stopki.

Wygodne i przewiewne obuwie

W celu uniknięcia obtarć stóp podczas biegu, trzeba także zainwestować w odpowiednie obuwie. Buty dla biegaczy muszą być wyposażone w system amortyzacji. Jest to szczególnie ważne w przypadku poruszania się po asfaltowych trasach. Brak amortyzacji może powodować bóle stawów i odparzenia stóp. W związku z tym, że stopy biegaczy podczas treningów intensywnie się pocą, obuwie powinno być wykonane z oddychających materiałów, zapewniających odpowiednią wentylację. Dzięki temu stopy pozostaną suche, dzięki czemu nie będą się przesuwać i powodować otarć. 

Buty powinny być również dostosowane do płci. Panie, które szukają wysokiej jakości produktów, mogą postawić na Asics buty do biegania damskie, które są wygodne i trwałe. Specjaliści zalecają, by biegacze korzystali wyłącznie z obuwia sznurowanego. Rzepy niedostatecznie utrzymują stopę, co może wywoływać otarcia. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

10 − sześć =