Dlaczego warto pić wino?

Długie, letnie wieczory na tarasie, spotkania z przyjaciółmi czy wszelkiego rodzaju przyjęcia. Wszystkim tym momentom niejednokrotnie towarzyszy trunek znany od starożytności, a mianowicie wino. Kojarzy się on z pewnego rodzaju elegancją, klasą czy kulturą. Ma wielu miłośników, a spora różnorodność potrafi zaskoczyć niejednego konesera. Ale czy wspomniany napój może mieć inne wartości poza umilaniem najróżniejszych chwil?

Wiedza podstawowa

Proces powstawania wina jest dość skomplikowany. W uproszczeniu można jednak powiedzieć, iż rozpoczyna się on od zebrania winogron i zgniecenia odszypułkowanych owoców, najczęściej w prasach. Powstały w ten sposób moszcz gronowy podlega następnie powolnemu procesowi fermentacji alkoholowej. Na kolejnych etapach dochodzi do filtracji, klarowania oraz mieszania win. Pod koniec następuje dojrzewanie oraz butelkowanie. Im dłużej trunek może „leżakować” i dojrzewać, tym bardziej zyskuje na swojej jakości i ocenie. W sklepach dostępny jest duży wachlarz różnego rodzaju win. Jeśli jednak ma się ochotę wypróbować coś nowego, warto zaglądnąć na stronę https://www.profilwino.pl/pl/c/Polwytrawne/67. Poszerzanie horyzontów, zwłaszcza w kwestii smaków, potrafi znacznie ubogacić codzienność.

Nie tylko dla relaksu 

Fakt, iż winny napój znany jest od tak wielu lat przemawia bardzo głośno na jego korzyść. Czerwone, białe, różowe, słodkie, półsłodkie, wytrawne – zawiera ono nie tylko kwasy organiczne czy aminokwasy, ale także witaminy i minerały. Wypite do spożywanego posiłku wspomaga produkcję śliny, enzymów trawiennych czy trawienie tłuszczów. Czerwone wino zawierające resweratrol, który jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, zmniejsza stany zapalne, a także poprawia ogólną kondycję organizmu i chroni go przed starzeniem. Ten alkoholowy trunek, oprócz wielu właściwości zdrowotnych, wpływa także na rozluźnienie oraz wyciszenie. Warto również wspomnieć o winie musującym, znanym lepiej jako szampan. Kojarzony w dużej mierze z celebrowaniem ważnych wydarzeń czy luksusem posiada właściwości równie istotne dla organizmu co pozostałe rodzaje. Należy jednak pamiętać, iż wino jest w dalszym ciągu napojem alkoholowym i warunkiem cieszenia się z jego dobrodziejstwa jest rozsądek, a także umiarkowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć − 5 =