Dlaczego trzeba zwracać uwagę na indeks prędkości opony?

Opony to niezwykle istotny element każdego samochodu osobowego, ponieważ w ogromnej mierze zależy od nich zarówno komfort podróżowania, jak i bezpieczeństwo na drodze. Dlatego przy wyborze kompletu ogumienia należy koniecznie brać pod uwagę kilka parametrów. Jednym z kluczowych jest tzw. indeks prędkości. Jeśli jest on niewłaściwie dopasowany, wówczas wzrasta ryzyko pęknięcia opony, co w większości przypadków skutkuje utratą panowania nad maszyną i wypadkiem. 

Parametr o ogromnym znaczeniu

Indeks prędkości to nic innego jak zapis wyznaczający dopuszczalną prędkość całkowitą pojazdu przy zachowaniu optymalnego obciążenia, które jest z kolei określone przez indeks nośności. Jest on zawsze ustalany na etapie testów laboratoryjnych, kiedy bada się maksymalną odporność ogumienia. Bierze się przy tym pod uwagę m.in. moc auta i jego masę. Omawiany symbol znajduje się przede wszystkim na boku opony i graniczy z informacją o jej dokładnym rozmiarze. Oznacza go konkretna litera przypisana do określonego rodzaju pojazdu – na przykład H (210 km/h), W (270 km/h) czy T (190 km/h). Co istotne, indeks jest umieszczony nie tylko na oponie, ale również w instrukcji pojazdu oraz na tabliczce znamionowej i specjalnych naklejkach zlokalizowanych w najważniejszych punktach maszyny.

Zaleca się wybieranie ogumienia z indeksem prędkości idealnie dopasowanym do samochodu (nigdy niższym), ponieważ dzięki temu mamy gwarancję precyzyjnych reakcji na ruchy kierownicy, optymalnego panowania nad autem, sprawnego pokonywania zakrętów i wysokiego komfortu jazdy. Pamiętajmy jedynie o tym, że w przypadku opon bieżnikowanych (regenerowanych), np. cenionej marki Glob Gum, indeks powinien być wyższy od wskazań producenta. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

trzynaście − 11 =