Ćwiczenia z gumami – na co zwrócić uwagę?

Od kilku lat obserwujemy w naszym kraju swoistą modę na zdrowy styl życia. Istotną rolę odgrywa w nim zwłaszcza regularna aktywność fizyczna, która pozwala utrzymać idealnie smukłą sylwetkę oraz skutecznie wzmocnić całe ciało. Wyjątkową popularnością cieszy się choćby korzystanie z gum oporowych, ponieważ są to przyrządy bardzo lekkie, tanie, zajmujące niewiele miejsca i umożliwiające realizowanie rozmaitych treningów nawet w zaciszu własnego domu. Mnóstwo wytrzymałych modeli posiada w swoim asortymencie m.in. ten specjalistyczny sklep internetowy: https://forceband.pl.

Pamiętajmy o doborze odpowiedniego oporu

W trakcie treningu z gumą do intensywnej pracy zostają zaangażowane niemal wszystkie partie mięśniowe w ciele. Dzieje się tak z powodu stworzenia dodatkowego oporu, znacznego zwiększenia zakresu ruchu, a także wzmożenia napięcia w szczycie tzw. fazy koncentrycznej. Nie jest to możliwe przy wykorzystaniu standardowych przyrządów siłowych w postaci hantli czy sztang z obciążeniem.

Wymierne efekty wynikające z używania gumy na co dzień to przede wszystkim szybkie spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej (szczególnie w obwodzie talii i ud), ogólna poprawa wydolności organizmu, atrakcyjne wymodelowanie sylwetki oraz wyraźne wzmocnienie konkretnych grup mięśni (ewentualnie ich rozbudowanie, choć wymaga to stałej progresji w treningu).

Decydując się na ćwiczenie z gumą trzeba w pierwszej kolejności zadbać o dobranie jej oporu w taki sposób, aby wystarczająco efektywnie oddziaływała na mięśnie. Duże znaczenie ma w tym kontekście szerokość danego przyrządu. Jeśli wynosi ona 22 mm, wówczas siła oporu to od 10 do maksymalnie 15 kilogramów. Z kolei szerokość na poziomie 44 cm gwarantuje opór 25-35 kg. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zaopatrzenie się w kilka taśm o różnych parametrach (kolorach), gdyż da to szansę na urozmaicenie treningu. Na koniec warto jeszcze dodać, że przed każdorazową aktywnością ruchową z gumą wymagana jest krótka, ale jednocześnie intensywna rozgrzewka. Ograniczy ona bowiem ryzyko wystąpienia uciążliwej kontuzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × pięć =