Ćwiczenia z gumami – na co zwrócić uwagę?

Od kilku lat obserwujemy w naszym kraju swoistą modę na zdrowy styl życia. Istotną rolę odgrywa w nim zwłaszcza regularna aktywność fizyczna, która pozwala utrzymać idealnie smukłą sylwetkę oraz skutecznie wzmocnić całe ciało. Wyjątkową popularnością cieszy się choćby korzystanie z gum oporowych, ponieważ są to przyrządy bardzo lekkie, tanie, zajmujące niewiele miejsca i umożliwiające realizowanie rozmaitych treningów nawet w zaciszu własnego domu. Mnóstwo wytrzymałych modeli posiada w swoim asortymencie m.in. ten specjalistyczny sklep internetowy: https://forceband.pl.

Pamiętajmy o doborze odpowiedniego oporu

W trakcie treningu z gumą do intensywnej pracy zostają zaangażowane niemal wszystkie partie mięśniowe w ciele. Dzieje się tak z powodu stworzenia dodatkowego oporu, znacznego zwiększenia zakresu ruchu, a także wzmożenia napięcia w szczycie tzw. fazy koncentrycznej. Nie jest to możliwe przy wykorzystaniu standardowych przyrządów siłowych w postaci hantli czy sztang z obciążeniem.

Wymierne efekty wynikające z używania gumy na co dzień to przede wszystkim szybkie spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej (szczególnie w obwodzie talii i ud), ogólna poprawa wydolności organizmu, atrakcyjne wymodelowanie sylwetki oraz wyraźne wzmocnienie konkretnych grup mięśni (ewentualnie ich rozbudowanie, choć wymaga to stałej progresji w treningu).

Decydując się na ćwiczenie z gumą trzeba w pierwszej kolejności zadbać o dobranie jej oporu w taki sposób, aby wystarczająco efektywnie oddziaływała na mięśnie. Duże znaczenie ma w tym kontekście szerokość danego przyrządu. Jeśli wynosi ona 22 mm, wówczas siła oporu to od 10 do maksymalnie 15 kilogramów. Z kolei szerokość na poziomie 44 cm gwarantuje opór 25-35 kg. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zaopatrzenie się w kilka taśm o różnych parametrach (kolorach), gdyż da to szansę na urozmaicenie treningu. Na koniec warto jeszcze dodać, że przed każdorazową aktywnością ruchową z gumą wymagana jest krótka, ale jednocześnie intensywna rozgrzewka. Ograniczy ona bowiem ryzyko wystąpienia uciążliwej kontuzji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jeden × 3 =