Co należy do obowiązków właściciela budynku?

W przypadku budynków użyteczności publicznej, administrator ma wiele różnych obowiązków. Głównie sprowadzają się one do tego, by wewnątrz było zapewnione bezpieczeństwo dla przebywających tam osób. Jeżeli coś się komuś stanie i będzie to spowodowane chociażby oderwaniem się tynku z sufitu, to odpowiedzialność i karę poniesie nie kto inny jak właściciel.

Okresowe przeglądy

Najważniejszą rzeczą jest to, by budynek miał solidną strukturę. Tak więc raz na kilka lat należy przeprowadzać specjalnego rodzaju badania, które „prześwietlają” ściany i sprawdzają, czy wewnątrz nie powstały groźne pęknięcia. Jest to istotnie nie tylko w typowych budynkach publicznych, jak szkoły czy urzędy, ale także w blokach mieszkalnych z czasów PRL. Struktura jest stabilna dzięki temu, że pomiędzy płytami istnieją połączenia spawane.

Jednak w jaki sposób tam dotrzeć, by sprawdzić ich stan? Rozkuwanie ścian w mieszkaniach nie wchodzi w rachubę. Na szczęście można dziś wykonywać badania ultradźwiękowe, które są całkowicie bezinwazyjne oraz nieniszczące. Wystarczy przyłożyć w odpowiednich miejscach specjalne urządzenie, na którego ekranu podejrzeć można cały stan mocowań wewnątrz ścian.

Non-Destructive Testing

Wspomniane przed chwilą badania nieniszczące stają się coraz tańsze, a zarazem coraz popularniejsze. Może sobie pozwolić na nie praktycznie każda spółdzielnia mieszkaniowa. Inna ich nazwa to badania NDT – to skrót od angielskiego sformułowania „non-destructive testing”, co oznacza tyle samo, co właśnie badanie nieniszczące. Oprócz ultradźwięków, wykonuje się tutaj także prześwietlanie ścian za pomocą promieni rentgena, lub też prowadzi się badania laserowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × dwa =