Co jest potrzebne służbom ratunkowym?

Służby ratunkowe to wszystkie te jednostki, które zobligowane przez państwo (lub działające z własnej woli jak ochotnicza straż pożarna) niosą pomoc społeczeństwu w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu. Znajdują się zawsze na linii kryzysowej, wymagającej podejmowania szybkich decyzji, niezwykłego refleksu, trzeźwego umysłu, ale też niebywałej empatii, a także odporności psychicznej.

W trakcie niesienia pomocy innym nie mogą również zapomnieć o zapewnieniu bezpieczeństwa sobie, by móc później efektownie pomocy udzielić. W skład służb ratunkowych można zaliczyć m.in. pogotowie ratunkowe, straż pożarną, policję, wodne ochotnicze pogotowie ratunkowe, tatrzańskie ochotnicze pogotowie ratunkowe czy straż miejską. Z jakich narzędzi korzystają służby? Co znajduje się w ich podstawowym ekwipunku?

W służbie ludzkiemu życiu

Wyposażenie poszczególnych grup ratowniczych różni się oczywiście w zależności od tego czy są oni ratownikami pogotowia ratunkowego czy też strażakami. W samym pogotowiu występują znaczne różnice jeśli chodzi o ratowników górskich i wodnych, choć pewna część sprzętu będzie dla nich wspólna (apteczka pierwszej pomocy, defiblyrator, nosze ratunkowe).

W przypadku strażaków nie wolno zapomnieć o sprzęcie ochrony osobistej strażaka, który niejednokrotnie ratuje jego własne życie, ochraniając przed niebezpiecznymi płomieniami i żarem. W skład tego sprzętu wchodzi specjalne ubranie, obuwie, kask oraz rękawice. Strażacy dysponują również mundurami codziennymi, które można by porównać do tych używanych przez pozostałe służby, choć oczywiście odmienne dla każdej grupy.

Artykuł przygotowany we współpracy z Safetech.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 − pięć =